Uutiset

Riikka Shemeikka jatkaa Suomen Väestötieteen Yhdistyksen puheenjohtajana

Julkaistu
28.3.2024

Kuntoutussäätiön toiminnanjohtaja dos. Riikka Shemeikka jatkaa Suomen Väestötieteen Yhdistyksen puheenjohtajana. Hänet valittiin puheenjohtajaksi ensimmäistä kertaa vuonna 2023.

”Tieteelliset seurat tekevät arvokasta työtä oman tieteenalansa foorumina ja tutkitun tiedon hyödyntämisen lisäämiseksi yhteiskunnassa. Kuntoutussäätiön monitieteinen tutkijayhteisö osallistuu useiden eri tieteellisten seurojen toimintaan, mikä on tärkeää Kuntoutussäätiön yhteiskunnallisen vaikuttavuuden näkökulmasta.”, toteaa Shemeikka.

Suomen Väestötieteen Yhdistys ry on 50 vuotta toiminut tieteellinen yhdistys, joka edistää väestöntutkimusta ja alan tutkijoiden keskinäistä vuorovaikutusta. Yhdistys järjestää seminaareja ja toimittaa julkaisusarjaa.

Lisätietoja

Kysyttävää?
Ota meihin yhteyttä!