Blogi

Tunsin olevani ö-luokan kansalainen – kuntoutus ja työ avasivat uuden alun - #PitkäMatkaTöihin-kampanja

”Ihmisille pitää antaa mahdollisuus palata työhön. Se ei onnistu kuitenkaan sanomalla menkää töihin, vaan tarvitaan tukitoimia, kuntoutusta ja myös toimeentulo pitää olla turvattu.”

Tämä kirjoitus on osa Kuntoutussäätiön #PitkäMatkaTöihin-kampanjaa, joka nostaa esiin ihmisten kokemuksia matkasta kohti työelämää – myös silloin, kun matka on pitkä ja työllistyminen ei tapahdu heti. Haastattelu on toteutettu kirjallisesti, ja vastaukset julkaistaan sellaisina kuin ne on kirjoitettu.

Tässä haastattelussa esitetyt vastaukset perustuvat haastateltavan henkilökohtaisiin kokemuksiin, näkemyksiin ja mielipiteisiin. Ne kuvaavat yksilöllistä polkua ja tuen merkitystä.

Mistä polkusi kohti nykyistä tehtävääsi sai alkunsa? Voit halutessasi kertoa opiskelu- ja työtaustastasi sekä siitä, minkä ikäisenä eri asiat tapahtuivat.

Tulin Kelan Taito ammatillisesta kuntoutuksesta työharjoitteluun (2kk) ja sain samaan paikkaan 10kk palkkatukipaikan. Palkkatukeen haettiin jatkoa, mutta sitä ei saatu heti. Palasin takaisin 5kk:n jälkeen, kun palkkatuki myönnettiin uudelleen kymmeneksi kuukaudeksi.

Työtaustani on 15 vuotta ICT-alalla. Joka vuosi 10 vuoden ajan YT neuvottelut ja sitten lopulta osui omalle kohdalle. Reilun vuoden työttömyyden jälkeen sain opiskelupaikan täysin uudelle alalle. Valmistuin, mutta työtä ei vaan löytynyt. Olisi pitänyt perustaa yritys, joka ei taas tullut kyseeseen. Valmistumiseni vielä venyi vuodella, koska sairastuin vakavasti. Hoidot,  toipuminen ja lääkityksen sivuvaikutukset veivät monta vuotta elämästäni. Uuden ammatin fyysisen työn erikoistumisalueet eivät enää sopineet selälleni, eikä sopivaa toimistotyötä löytynyt alalta. Olin valmistumisen jälkeen seitsemän vuotta työttömänä, täysin työkyvyttömänä. Olisin varmaan kuulunut sairaslomalle, mutta omaa jaksamista asioiden hoitoon ei ollut. Perheenjäsenen menehtyminen ja sitä seurannut suru vei viimeisetkin voimat. Onneksi Taito kuntoutuksen omaohjaaja oli erittäin sitkeä ja sai minulle harjoittelupaikan, jossa nyt olen mielenkiintoisessa ja merkityksellisessä työssä.

”Joka vuosi 10 vuoden ajan YT neuvottelut ja sitten lopulta osui omalle kohdalle. Vuoden työttömyyden jälkeen sain opiskelupaikan täysin uudelle alalle. Valmistuin, mutta työtä ei vaan löytynyt.”

Mitä työllistymistä edistäviä palveluita olet hyödyntänyt matkasi varrella?

Olen ollut kuntouttavassa työtoiminnassa, josta lähinnä käteen jäi uudistettu cv. Kelan ammatilliseen kuntoutukseen pääsin lopulta, joka oli onnenpotku. Nyt olen palkkatuella työssä.

”Kelan ammatilliseen kuntoutukseen pääsin lopulta, joka oli onnenpotku. Nyt olen palkkatuella työssä.”

Miten nämä palvelut ovat tukeneet sinua omalla polullasi? Mikä oli käännekohta tai merkittävä kokemus?

Kelan ammatillinen kuntoutus (TAITO) oli käännekohta työn saannissa. Lisäksi Taito kuntoutuksen ryhmä ja ohjaajat olivat aivan mahtavia. En olisi varmasti tämän ikäisenä saannut muuta työtä, mutta nyt olen tyytyväisenä palkkatukipaikassa.

Millainen merkitys työllistymisellä on ollut hyvinvoinnillesi? Miten toimintakykysi ja osallisuutesi ovat muuttuneet matkan aikana?

Työn merkityksellisyys omassa elämässä on piristänyt valtavasti. Säännöllinen arkirytmi auttaa tekemään muutakin, sekä pitää toimintakykyä yllä. Lisäksi osa-aikatyö auttaa jaksamisessa, päivät eivät ole liian pitkiä, hybridityössä etätyö mahdollistaa työmatkoihin kuluvan ajan käytön muuhun toimintaan esim. liikkumiseen muutenkin kuin hyötyliikuntana.

”Työn merkityksellisyys omassa elämässä on piristänyt valtavasti. Säännöllinen arkirytmi auttaa tekemään muutakin, sekä pitää toimintakykyä yllä. Lisäksi osa-aikatyö auttaa jaksamisessa.”

Miltä tuntui tulla osaksi työyhteisöä asiakkaan roolista työntekijäksi? Mikä on yllättänyt, ilahduttanut tai jäänyt erityisesti mieleen?

Aluksi olin työharjoittelija ja sittemmin työntekijä. Pitkästä aikaa palkkatyöhön palaaminen tuntui aluksi hyvin vieraalta jopa pelottavalta. Työyhteisön ja työtiimin hyvä henki on yllättänyt iloisesti. Tuntuu että täällä aidosti kuunnellaan ja otetaan työkaverit huomioon. Lisäksi nykyisen esihenkilön työ on todella laadukasta ja kannustavaa, parempaa ei voisi olla.

Mitä haluaisit sanoa ihmisille, jotka nyt ovat vasta matkansa alussa tai epävarmoja omasta polustaan?

Kokeile eri paikkoja, tutki rohkeasti mihin voisit suunnata, mikä on se juuri sinua kiinnostava juttu. Tärkein kaikista, pyydä apua kun tuntuu olevan seinä vastassa.  Asiantuntijat, omaohjaajat, läheiset ovat suuri voimavara ja apu, kun suunnittelet loppuelämääsi. Muista että asiat vievät aikaa, eikä kaikki voi tapahtua sormia napsauttamalla.

”Asiantuntijat, omaohjaajat, läheiset ovat suuri voimavara ja apu, kun suunnittelet loppuelämääsi. Muista että asiat vievät aikaa, eikä kaikki voi tapahtua sormia napsauttamalla.”

Miksi näiden palveluiden (esim. kuntouttava työtoiminta) tulisi sinun mielestäsi säilyä tulevaisuudessakin?

Vaikeassa tilanteessa olevat ihmiset tarvitsevat apua ja tukea elämään. Heitä ei voi jättää "heitteille" ö-luokan kansalaisiksi, joksi koin itseni vielä vähän aikaan sitten.

”Vaikeassa tilanteessa olevat ihmiset tarvitsevat apua ja tukea elämään. Heitä ei voi jättää "heitteille" ö-luokan kansalaisiksi, joksi koin itseni vielä vähän aikaan sitten.”

Mitä haluat kertoa omalla esimerkilläsi? Millaisen viestin haluat antaa? Esim. työyhteisöille ja työnantajille, päättäjille, asiantuntijoille tai muille palveluiden kehittäjille?

Ihmisille pitää antaa mahdollisuus palata työhön. Se ei onnistu kuitenkaan sanomalla menkää töihin, vaan tarvitaan tukitoimia, kuntoutusta ja myös toimeentulo pitää olla turvattu. Moniammatillinen tiimi (omaohjaajat, lääkärit, sosionomit, psykologit, fysioterapeutit, te-palvelut, työnantajat) ammatillisessa kuntoutuksessa toimii sen yhden yksilön tukena ja turvana. Yhteistyön pitää toimia kuntoutuspalvelun, työnantajien ja te-palvelujen kesken.

”Ihmisille pitää antaa mahdollisuus palata työhön. Se ei onnistu kuitenkaan sanomalla menkää töihin, vaan tarvitaan tukitoimia, kuntoutusta ja myös toimeentulo pitää olla turvattu.”

Vastaaja: Nainen 54v.

#PitkäMatkaTöihin on Kuntoutussäätiön kampanja, joka muistuttaa, että vahva ja pitkäkestoinen tuki on sijoitus – ei pelkkä kustannus. Kampanjassa äänessä ovat ihmiset omilla kokemuksillaan ja ammattilaiset, jotka haluavat kertoa, miksi tuki kannattaa myös silloin, kun tulokset eivät vielä näy. Kysy lisää kampanjasta: Maiju Nieminen, viestinnän asiantuntija, Kuntoutussäätiö.

No items found.