Free cookie consent management tool by TermsFeed
Uutiset

Vaikuttavaa arvioinnin kehittämistä - hae Artsiin

Artsi-toiminnassa järjestöt kehittävät yhdessä asiantuntijoiden kanssa oman toimintansa arviointia. Artsissa on onnistuttu siinä, että osaaminen säilyy ja sitä ylläpidetään järjestössä myös toimintaan osallistumisen jälkeen. Artsissa työskennellään sen eteen, että uudet ja yhdessä kehitetyt arviointikäytännöt saadaan jo toiminnan aikana osaksi järjestön rakenteita ja arjen työtä. Artsin toimintatavassa keskeistä on myös arviointiaiheiden käsittely koko työyhteisön voimin.

Keväällä 2025 toiminnassa juuri lopettaneet järjestöt antoivat väittämälle “Artsi-toiminnassa kehitetyt työkalut ja mallit jäävät käyttöön” arvosanan keskiarvolla 3,8 (asteikolla 1-4)*. Myös puoli vuotta toiminnan päättymisen jälkeen kehitetyt mallit olivat järjestöillä hyvin käytössä (keskiarvo 3,4)** Lisäksi väittämälle “Artsi-toiminnan jälkeen olemme kehittäneet omaa arviointiamme” annettiin arvosana 3,2.
*Kysely Artsin päättäneille järjestöille kevät 2025, n=24
**Seurantakysely Artsin päättäneille järjestöille joulukuu 2025, n=13

Järjestöt arvioivat myös, että Artsin päättyessä heillä on hyvä osaaminen arviointikäytänteiden saamisessa sujuvaksi osaksi arjen työskentelyä (keskiarvo 3,4). Kyseinen osaaminen on pysynyt hyvällä tasolla myös puoli vuotta toiminnan päättymisen jälkeen (keskiarvo 3,3). Parhaimmillaan arviointi nähdäänkin järjestöissä Artsin myötä laajempana asiana kuin esimerkiksi pelkkänä rahoittajaraportointina, ja se on nivoutunut osaksi arjen työskentelyä.

Artsiin on osallistunut vuodesta 2013 alkaen jo yli 250 järjestöä.

Artsi tuki arvioinnin kehittämistä todella hyvin. Yhteiset tapaamiset avasivat keskustelun, tapaamisten väliin jäänyt itsenäisen työskentelyn aika antoi tilaa ja aikaa työyhteisön kehittämistyölle, ja yhteinen koonti loi lisää ymmärrystä koko prosessista.

- Osallistujan loppupalaute kevät 2025

Haku Artsiin kaudelle 2026-2027 on avoinna 24.3.2026 asti

Kenelle?
  • Pienet järjestöt (enintään 10 työntekijää), jotka saavat STEAn avustusta
Toteutus ja aikataulu:
  • 4 valmennustapaamista* Artsin asiantuntijoiden kanssa pääosin Teamsissa huhtikuu 2025-maaliskuu 2026 välisenä aikana
  • 3 Teams-yhteistapaamista toimintaan valittujen järjestöjen kanssa
  • Järjestön itsenäistä työskentelyä tapaamisten välillä
  • Artsin asiantuntijoiden sparraustuki koko toteutuksen ajan
*Valmennustapaamisten aiheet:
  • Vaikutusketju ja mittarit
  • Tiedonkeruu
  • Tiedon käsittely
  • Arviointi osana arjen työskentelyä

Lue lisää ja hae mukaan 24.3. mennessä: https://www.artsi-opas.fi/tietoa-artsista

Kohonen Petra

Tutkija, VTM

Terävä Kimmo

Tutkija, työelämän kehittäjä, VTM