Koulutusta työpaikkaohjaajille (Terttu 2 - ja Terttu 3 -projektit)

Takaisin hankelistaan
Hallinnoiva yksikkö Tutkimus- ja kehittämisyksikkö
Hankkeen nimi Koulutusta työpaikkaohjaajille (Terttu 2 - ja Terttu 3 -projektit)
Project Name Training of workplace instructors
Hankkeen nimen lyhenne TERTTU
Alkamisvuosi 2003
Päättymisvuosi 2007
Hanketyyppi Kehittäminen
Hankkeen tila Päättynyt
Vastuuhenkilö Pirjo Lehtoranta
Rahoittajat ESR ja opetusministeriö, koordinoijana opetushallitus
Tausta Ammatillisten oppilaitosten opiskelijat ovat työssäoppimassa työpaikoilla tai yrityksissä vähintään 20 opintoviikkoa. Työssäoppiminen on tavoitteellista, ohjattua ja arvioitua opiskelua. Työpaikkojen edustajat, työpaikkaohjaajat, tarvitsevat koulutusta pystyäkseen ohjaamaan nuoria heidän tullessaan työpaikoille tai yrityksiin työssäoppimaan. Terttu-projektien avulla pyrittiin tukemaan työpaikkaohjaajia tässä tehtävässä.
Tavoite Projekteissa järjestettiin työpaikkaohjaajakoulutusta, jonka tavoitteena oli kehittää työpaikkaohjaajien taito-tietoa tunnistaa ja ottaa huomioon erityistä tukea tarvitsevien opiskelijoiden tarpeet työssäoppimisen ohjaamisessa. Tarkoituksena oli hyödyntää aiemmasta Terttu-projektista saatuja kokemuksia työpaikkaohjaajien koulutuksessa sekä hioa ja parantaa aiemmin laadittua materiaalia ja räätälöidä sitä yrityskohtaisiksi sovelluksiksi. Tarkoituksena oli myös tiedottaa projekteissa kertyneistä kokemuksista ja toimintamalleista ja levittää niitä laajempaan käyttöön.
Menetelmät/aineisto/toteutus Projekteissa käytettiin koulutusmateriaalina koulutuskansioita ja aiemmin tehtyjä julkaisuja.
Tulokset Vuosina 2002 - 2003 Kuntoutussäätiön Terttu-projekti koulutti Etelä-Suomessa 122 työpaikkaohjaajaa, joista 24 oli ammatillisten oppilaitosten opettajia. Koulutuksen lisäksi Terttu-projekteissa tuotettiin koulutusmateriaalia työpaikkaohjaajien käyttöön sekä julkaisu ”Miten ohjaat työssäoppijoita”, joka uudistettiin vuonna 2005. Räätälöitiin koulutusta yritysten tarpeisiin. Tiedotettiin projekteista kansallisella ja kansainvälisellä tasolla.
Avainsanat työpaikkaohjaajakoulutus, työpaikkaohjaaja, työssäoppiminen, ammatillinen koulutus
Julkaisut Lehtoranta P & Aalto A (2003) Tukea työssäoppimiseen. Terttu-projektissa koottuja kokemuksia opettajan ja työpaikkaohjaajan toiminnasta työssäoppimassa olevan opiskelijan tukena.
Lehtoranta P, Leivo H, Haapasalo S (2005) Miten ohjaat työssäoppijoita. Terttu-projektissa kehitetty koulutusmateriaali työpaikkojen ja yritysten työpaikkaohjaajille. Kuntoutussäätiö. Uudistettu julkaisu.

Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä